Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil společnosti Groupe SEB ČR s.r.o. pokutu ve výši 72 333 000 korun za zakázané dohody o určování cen pro další prodej, jejichž prostřednictvím tato společnost omezovala odběratele ve svobodném nastavení cen prodávaného zboží.
Rozhodnutí již je pravomocné, protože společnost Groupe SEB ČR s.r.o. se v rámci procedury narovnání k jednání přiznala a proti rozhodnutí nepodala rozklad.
Společnost Groupe SEB s.r.o. je česká dceřiná společnost patřící do francouzské skupiny Groupe SEB, která je celosvětovým výrobcem zaměřeným na malé domácí spotřebiče, kuchyňské spotřebiče a spotřebiče pro osobní péči a kuchyňské potřeby. Společnost Groupe SEB s.r.o. vyrábí a distribuuje výrobky značek Krups, Moulinex, Rowenta, Tefal a WMF. Uvedené zboží prodává na území České republiky zejména na velkoobchodní úrovni velkoobchodním i maloobchodním odběratelům, kteří je pak prodávají koncovým zákazníkům.
Soutěžitel Groupe SEB se dopustil porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže i unijních soutěžních pravidel tím, že odběratelům stanovoval pro prodej konečným spotřebitelům minimální maloobchodní ceny malých domácích spotřebičů a kuchyňských potřeb. Dodržování těchto cen následně kontroloval, například prostřednictvím srovnávače Heureka.cz. Prodejce, jejichž ceny byly příliš nízké, vyzýval k jejich navýšení na stanovenou úroveň, a to i pod hrozbou sankcí, které také reálně uplatnil. Byl tak schopný ovlivnit cenovou hladinu dotčeného zboží na relevantních trzích na území České republiky, a to i přes skutečnost, že nemusel uzavřít cenové dohody se všemi svými odběrateli. Soutěžitel Groupe SEB tak prokazatelně v období od 19. 4. 2015 do 7. 4. 2022 uzavřel s více než dvěma desítkami odběratelů zakázané cenové vertikální dohody s cílem narušit hospodářskou soutěž na relevantních trzích.
Uložená pokuta dosahuje významné výše zejména kvůli postavení soutěžitele Groupe SEB na relevantních trzích a také délce deliktního jednání. Na druhé straně Úřad pozitivně zohlednil, že soutěžitel Groupe SEB při vyšetřování aktivně a nadstandardně spolupracoval, protisoutěžní jednání dobrovolně ukončil a také informoval své odběratele, že mohou ceny stanovovat zcela svobodně. Ke snížení pokuty přispělo také posílení a rozšíření stávajícího compliance programu a splněním podmínek pro narovnání.
Jedná se již o třetí odhalený a potrestaný vertikální kartel v segmentu domácích elektrospotřebičů, přičemž Úřad řeší další případy v této oblasti. Společnosti FAST ČR byla za toto protisoutěžní jednání uložena pravomocná pokuta ve výši 30 228 000 korun a společnosti ELECTROLUX, s.r.o., sankce 125 404 000 korun. Z dosavadních zjištění Úřadu vyplývá, že zakázaných praktik, které omezují cenovou soutěž mezi prodejci, a navyšují tak cenovou hladinu pro spotřebitele, využívá nezanedbatelná část distributorů, dovozců a výrobců. Nejedná se tedy o žádná bagatelní pochybení, ale o opakující se typové jednání, které pokrývá značnou část trhu a má reálné negativní dopady na peněženky českých spotřebitelů.
TZ