Nákupčí jako desetibojaři

Na jubilejním 10. ročníku konference Procurement Forum, který proběhl 6. listopadu v Praze, se sešlo nad 150 odbornic a odborníků z oblasti nákupu z celé České republiky. Otevřená diskuse se soustředila na témata spojená s technologiemi, vyjednáváním nejen s dodavateli, ale i s interními zákazníky, a také na nefinanční reporting.

Program zahájil Tomáš Dvořák z Oxford Economics, který zasadil aktuální dění do makroekonomického kontextu. Vedle predikce vývoje cen klíčových komodit se věnoval i stavu největších světových trhů. Diskutovány byly zejména dopady čínského exportu, zejména v oblasti automotive. Čínský export je spojen s nadprodukcí a je subvencován tamní vládou. Podle Tomáše Dvořáka bude růst Číny oslabovat, přičemž se země více zaměří na svou domácí ekonomiku.

Klimatické změny ovlivňují výkyvy cen komodit, což se nejvýrazněji projevuje v potravinářském průmyslu. Kritickou situaci například u kakaa, jehož cena se kvůli spekulacím za poslední tři roky zvýšila čtyřnásobně, představila Klára Mikulincová z rodinné firmy Čokoládovna Janek. Kakao je označováno za „nový bitcoin“ pro svou vysokou volatilitu cen.

Zdeněk Mikeš ze SAP Česká republika apeloval i v návaznosti na ekonomickou předpověď, která zazněla, na změnu pohledu na nákup: „Pojďte se na nákup dívat optikou toho, jak jej posunout dál, ať už v oblasti inovací nebo ESG, ne pouze zda ušetříte 5 %. Protože při inflačním šoku neušetříte nic.

Nákup jako desetiboj

Lukáš Večeř z Motorpal vnímá nákupní manažery jako desetibojaře, protože nákup zasahuje do všech činností firmy a vyžaduje orientaci v širokém spektru oblastí. Agenda nákupu se navíc stále rozrůstá, např. o oblast nefinančního reportingu. Právě na něm Helena Boršická z ING Bank ukázala, jak může i malá investice ve facility managementu zlepšit environmentální skóre a zároveň ušetřit náklady.

Několik disciplín zastávají také nákupčí v čele s Adamem Březovským ve společnosti Gumex, jednou z nich je i úzká spolupráce nákupu s výrobou, do které sami nákupčí přinášejí produktové inovace. To vyžaduje nadstandardní spolupráci s obchodem.

Technologie a umělá inteligence v nákupu

Průmyslový inženýr Jan Bouda představil, jak jednoduše lze vytvořit osobního asistenta pomocí umělé inteligence, a to nejen pro profesní, ale i osobní rozvoj. Další profesní technologické nástroje, jako je správa zaměstnaneckých nákladů a pracovních cest, představili odborníci z Deloitte – Tereza Matys, Dávid Hankovský a Martin Jenčík. Automatizované vyjednávání cen s využitím chatbotů demonstroval Filipp Samarin z apsolut.

Jaromír Zika z Plaček Pet Products upozornil: „Nákupčí není trhovec. Pro mě je tendr příležitost něco zlepšit a někam se posunout – to je přidaná hodnota nákupu.“

Umění vyjednávání

Technologie uvolňují prostor pro mezilidskou komunikaci, včetně strategického vyjednávání. Karel Pošíval, bývalý vyjednavač policejní zásahové jednotky, poukázal na klíčové principy úspěšného vyjednávání. Nejprve je potřeba identifikovat bariéry a pracovat s nimi, tam se podle něj teprve vytváří prostor pro spolupráci. Je důležité se odprostit od rolí, se kterými automaticky do vyjednání vstupujeme. Druhé straně je vždy nutné projevovat respekt – komunikačním nástrojem respektu je ticho a naslouchání.  Za vnitřní bariéry při vyjednávání označil Karel Pošíval tlak na řešení nebo pocit, že jen já mám ve vyjednávání pravdu a jsem v právu.

Nákup nevyjednává jen s dodavateli, častokrát se dostává do složitějších vyjednávacích situací se svým interním zákazníkem. Téma, které otevřela Olga Rinaldi z Rinaldi Consulting a nabádala ve vztahu s interním zákazníkem k opatrnosti. Zejména pokud nespolupracuje nebo se dokonce uchyluje k sabotáži.

Zdroj: EVENT WORLD NETWORK NEWS  

Napsat komentář