Fyzika je jednoduchá, lidi jsou mnohem složitější

Konference Lidský kapitál dlouhodobě spojuje témata pro HR i top management. Letos akcentovala týmovou spolupráci, komunikaci a leadership. Dnem v prostorách České národní banky provedl Kovy.

Úvodní část konference byla věnována datům z trhu práce a pracovního prostředí. Přednášející šli do hloubky i v generačních tématech. Tomáš Ervín Dombrovský z Alma Career poukázal na paradoxní situaci na českém pracovním trhu. “Česká republika má v evropském kontextu extrémně nízkou fluktuaci,” uvedl. K lidem, kteří přes nespokojenost práci nemění, uvedl: “To, že vám lidi zůstávají, není vždycky výhra – má to jednoznačný dopad na výkonnost a ochotu dělat něco navíc.” V posledním roce změnilo zaměstnání 14 % lidí, přičemž polovina z nich práci aktivně nehledala, ale byla “přetažena” jinými zaměstnavateli.

Petra Prchlíková z UP Česká republika zdůraznila, že mladší generace očekává liberálnější prostředí a více autonomie v práci. Toto téma dále rozvinula Michaela Kofroňová z Czech Promotion, která se zaměřila na specifika náboru mladých talentů. „Inzeráty píšeme naším jazykem. Když nám někdo odpoví diametrálně jiným, je to pro nás určitý filtr,“ poznamenala. Zdůraznila také důležitost budování povědomí o firmě prostřednictvím samotných zaměstnanců.

Po úvodní datové náloži mělo publikum možnost zažít živou epizodu Nenásilného podcastu s lektory Petrem Sucháčkem a Petrem Holíkem. Diskutovali o důležitosti formování pracovního prostředí, kde lidé mohou otevřeně mluvit o svém prožívání. „Je legitimní v rámci pracovní doby vytvářet prostor pro budování vztahů, vedení tak dává najevo, že je pro něj toto téma důležité,“ zaznělo od Petra Sucháčka. “Nenásilná komunikace neznamená splnit druhému bezpodmínečně všechna přání. Zdravá firemní kultura je prostředí, kde si lidé dokážou říkat nepříjemné věci.” Dobře řízenou eskalaci konfliktu oba odborníci vnímají jako posilující prvek, který může přispět k transformaci.

V podobném duchu navázal i fyzik Petr Střelec, který v Brně vede pobočku Thermo Fisher Scientific, globální špičku ve výrobě elektronových mikroskopů. Ten při práci v týmech zdůraznil význam rovnosti a autenticity v pracovním prostředí. Do firmy aktivně komunikuje: „Jsme u kulatého stolu a jsme si všichni rovni, akorát máme jiné role a odpovědnost.“ Varoval před nebezpečím hierarchie pro spolupráci. Vystoupení uzavřel odpovědí na otázku, proč se v životě věnoval tolik studiu lidí a jejich psychiky: „Fyzika je jednoduchá, lidi jsou mnohem složitější.“

Senta a Miloš Čermákovi společně pod značkou inspiruj.se rozvinuli téma leadershipu a ukázali prakticky, jak využít AI k osobnímu koučinku a systematickému rozvoji leaderských kompetencí. Miloš Čermák zdůraznil potenciál využití umělé inteligence pro oblast HR: „AI má mnohem blíž k lidem než IT, proto je agendě lidí nejbližší.“

Zkušenosti s pilotním projektem, který je postaven na potenciálu lidí pro rozvoj byznysu, sdíleli Michaela Trojaková a Martin Pisklák z Kofoly. Na konferenci se připojili online, a to v kontextu enormních škod, které nejen v Krnově, ale i na provozech v Litovli a Hanušovicích, napáchala povodeň firmě, zaměstnancům a jejich rodinám. Za jejich vzácný čas a odhodlání jednoduše nevypustit účast na konferenci je publikum ocenilo živelným aplausem. Společně z pohledu HR i financí seznámili publikum s konceptem tyrkysového vedení organizací podle publikace Frederica Lalouxe. To je postaveno na maximální autonomii a odpovědnosti zaměstnanců, umožňuje např. flexibilní pracovní dobu a odbourává povinnost reportovat. V praxi jej implementovali ve vybraném regionálním obchodním týmu. „Z průměrného obchodního týmu se vyšvihli mezi nejlepší ve všech parametrech,“ uvedli. Zároveň však upozornili na výzvy spojené s takovými změnami, včetně rezistence ze strany zaměstnanců. „Lidé se stále bojí o svou roli ve firmě, bojí se, že se boří hierarchie a s ní i jejich pozice. Velké množství lidí s tím má problém,“ dodala Michaela Trojaková. Jak postupně zjistili, cesta je v zapojení a informovanosti manažerů, kterým je třeba odkrývat čísla o tom, že jde o úspěšný projekt. Zavedení změn musí být postupné, ne revoluční.

V programu nechyběl ani vhled do legislativy, konkrétně aktuálně připravované novely zákoníku práce, která se má dotýkat řady oblastí a institutů, jako jsou například zkušební doba, rozvázání pracovního poměru, doručování a další v podání Jakuba Morávka z Felix a spol., advokátní kancelář.

V odpolední panelové diskusi, která propojovala top management a HR, se setkali Barbora Stupková z ICE Industrial Services, Jana Marlé Žižková z Meiro, Josef Jankovský z Vuch, Lukáš Ondřej z T-Mobile Česká republika a Zdeněk Chocholáček ze Sonnentor. Zazněla řada praktických tipů, jako ze Sonnetoru, kde si zaměstnanci mohou na narozeniny vylosovat odměnu v podobě např. poukazu na kafe s jednatelem nebo rande naslepo, které spojí dva lidi, kteří ve firmě běžně nemají příležitost potkat se. Jana Marlé Žižková uzavřela: „V minulosti to byla doplňující funkce, dnes s rychlým vývojem technologie je HR jedna z nejdůležitějších rolí ve firmě.“

Zdroj: EVENT WORLD NETWORK NEWS  

Napsat komentář